Kiskunhalas város ünnepi rendezvényeinek szerves részei az emlékhelyeken díszelgő egyenruhások. Az utóbbi évtizedekben a Hirling József Lovasparkban működő Kiskunhalasi Lovasbandérium vállal ebből oroszlánrészt. A huszárok jelenléte azonban sokkal régebbre nyúlik vissza a lovaspark történelmi múltjába. Már a 60-as évek végétől valamilyen formában része volt a lovas rendezvényeknek a huszárok jelenléte.
A mai Hirling József Lovasparkban jó száz esztendeje, valamilyen formában a lovas katonai élet megjelenik. A Halason Lovaslaktanya néven ismert bázis létrehozásának célja a lovas csendőrök képzési központjának feladatait irányozta elő a XX. század első évtizedeiben. Ennek alapját a huszárság, az-az a könnyű lovasság szabályrendszere jelentette. Ezen tapasztalatok, a fennmaradt korabeli szabályzatok és levéltári dokumentumok szerint alakították ki a kor haladó lovas katonai képzését és a csendőr szolgálati feladat lóval való végrehajtását.
A gyökerek tehát adottak voltak a mindenkori halasi lovasbázison és a II. Világháborút követően a Határőrség Lovasiskolájában. Az 50-es években létrehozott katonai lovas szabályzat szintén a huszár, csendőr múltból táplálkozott és alakult át folyamatosan az idők hozta korszerűsítésekkel. Hirling József, az 50-es évek elejétől regnáló parancsnok a lovasversenyeken, különösen a nagy nemzetközi lovasversenyeken, az eredményhirdetéseken huszárok felvonulásával, bevonulásával színesítette a rendezvényt.
Egy időben a szakajtóban zabot kínáló huszárok természetes részei voltak az eredményhirdetéseknek. Az ünnepélyes csapatbevonulások huszár lovasok, nem egyszer a Bábolnai lovas kürtösök, dobosok felvezetésével történtek. Ezek a látványos jelenetek mindig nagy tetszést arattak a közönség körében, amelyek a lovasversenyek népszerűségéhez jelentősen hozzájárultak. A határőr lovasok ünnepi alkalmakkor huszáregyenruhába öltözve vonultak fel a városban, sőt külföldi huszártalálkozókon, bemutatókon vettek részt. Innen ered a halasi huszárhagyományok ápolása.
Fordulópont 1997-ben történt a lovas katonai hagyományok helyi őrzésében, amikor megalakult a Kiskunhalasi Lovasbandérium. Innentől célzottan, rendszeres közösségi találkozókon találták meg a civil szervezet tagjai a módot, a helyszíneket, a rendezvényeket, ahol kiteljesedhetett a huszárhagyományok ápolása. A lassan 30 éves egyesület saját egyenruhával, éves tervezett bemutatókkal, programokkal, hazai és nemzetközi hagyományőrző kapcsolatokkal rendelkezik, amelyeket a nyilvánosság felvállalásával végeznek.
Kiskunhalas Város közéletének szerves része a Kiskunhalasi Lovasbandérium működése. A szervezetszerű parancsnoka – aki jelenleg Dariusz Waclawczyk huszár ezredes – mellett a főparancsnok a mindenkori polgármester, cikkünk írásakor Fülöp Róbert. Mint fentebb már említettük, a városi ünnepségeken díszelgő megjelenésük városi zászlófelvonásnál vagy koszorúzásnál rendszeres. A határjárásuk, határjel állításuk vagy látványos karusszel bemutatóik ugyancsak közönségvonzók. Nem egyszer része volt a Nemzeti Lovas Színház előadásinak a bandérium szereplése. A Kicsihuszár Tanoda pedig a legkisebbeket célozza meg, hogy kedvet kapjanak a lovagláshoz vagy épp megismerjék a hagyományőrző huszárság tevékenységét.
A legutóbbi 2025. március 15-i városi ünnepségen, két helyszínen emelték az ünnep méltóságát a Kiskunhalasi Lovasbandérium tagjai Mária Terézia korabeli egyenruhájukban. Ezúton is köszöntet illeti Dr. Hollósi Renáta, Klucsics Csaba, Kovács Tibor és Szundi Krisztán huszárokat, hogy díszelegtek a városi rendezvényen.
Kép-szöveg: Kovács Iván